سبد گردانی چیست؟

فرآیندی است که طی آن فرد سرمایه گذار در قالب یک قرارداد معین مدیریت پرتفوی خود را به منظور کسب سود بیشتر به سبدگردان واگذار می‌کند. هرگونه تصمیم‌گیری  جهت خرید و فروش اوراق بهادار توسط شخص دیگر را مدیریت پرتفوی یا مدیریت سبدسهام می‌نامند. یکی از نهادهای مالی، شرکت سبدگردانی است که به عنوان نماینده سرمایه‌گذار به نام خود سرمایه‌گذار اقدام به خرید و فروش انواع اوراق بهادار می‌کند.سبدگردان با در نظر گرفتن  ویژگی‌های منحصر به فرد هر شخص سرمایه‌گذاری  می‌کند. منظور از ویژگی‌های ذکر شده میزان ریسک‌پذیری (که در تست سنجش ریسک‌پذیری مشخص می‌شود) و اهداف شخص سرمایه‌گذار است. این امر موجب انتخاب سبد سهام مناسب برای اشخاص مختلف می‌باشد. تشخیص پرتفوی مناسب برای اشخاص مختلف توسط کارشناسان و تحلیلگران حرفه‌ای بازار سرمایه و ارزیابان ریسک صورت می‌پذیرد.


نیاز به مشاوره دارید؟
فرم درخواست مشاوره


سود سبدگردانی چقدر است؟

برای سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردانی سبدی از اوراق بهادار مختلف مثل  اوراق مشارکت، سهام اسناد، خزانه اسلامی و غیره تشکیل می‌دهند با توجه به ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی‌توان سود ثابت و مشخصی را برای سبدگردانی مشخص و تضمین کرد. بازار سرمایه در شرایطی که صعودی باشد شرکت‌های سبدگردان به علت بهره‌مندی از افراد ماهر و دارای تحصیلات مرتبط با بازار سرمایه، عموما می‌توانند سود بالاتری نسبت به رشد شاخص کل به دست آورند اما در زمان نزولی  بودن بازار سرمایه مدیریت سبد تمام تلاش خود را می‌کند که کمترین افت را نسبت به شاخص کل داشته باشد، از این رو هر چه تیم سبدگردانی حرفه‌ای تر باشد می‌تواند بازدهی بیشتری نسبت به عرف بازار کسب کند.

به عنوان مثال در یک سال رشد شاخص بورس 100 درصد بوده و اکثر شرکت‌های سبدگردان بازدهی 100% را دارند اما در مواجه با ریزش بازار، سبدگردان‌ها در تلاش‌اند کمترین افت را در سبد داشته باشند.

آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

برطبق قانون، سازمان بورس و اوراق بهادار به هیچ شرکت یا شخصی اجازه تضمین سود را نمی‌دهد. سود شما با در نظرگرفتن نوع سبد شما متفاوت است با توجه به اینکه سبدگردان در کدامیک از سهام، صندوق و انواع اوراق سرمایه‌گذاری می‌کند، بازدهی آن براساس افزایش ارزش سهام و سایر اوراق و همچنین سود نقدی شرکت‌ها محاسبه می‌شود.

در ضمن فراموش نکنید اگر شما مایل به ریسک بالا نیستید مدیریت سبد می‌تواند سبدی از اوراق بهادار کم‌ریسک با سود ثابت برای شما تشکیل دهد. برای ایجاد حاشیه امن و دوری از استرس می‌توان در صندوق‌های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کرد. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها استثنا وجود دارد چون سود آن‌ها نزدیک یا بیشتر از سود بانکی است.


سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت افق رابین
021-41627000 (211)


به علت شرایط بازار و نوسانات بازار نمی‌توان میزان سود شما را تضمین‌شده در نظر گرفت، همین‌طور طبق قانون هیچ شرکت سبد‌گردانی نمی‌تواند سودی را تضمین کند، لازم‌به‌ذکر است سود شرکت سبدگردانی در گرو سود شماست در نتیجه سبدگردان تمام تلاش خود را در جهت افزایش سود حاصله برای تمامی مشتریان سبد می‌کند.

مزایای استفاده از خدمات سبدگردانی رابین چیست؟

با توجه به عملکرد خوب گذشته تیم تحلیل حرفه‌ای سبدگردان رابین، که گزارشات و اطلاعات از شفافیت بالایی برخوردار بوده است و با حفظ نقد‌شوندگی بالا، امکان مدیریت وجوه نقد در کد اشخاص رعایت می‌شود. سبد سهام شما با استفاده از ساز و کار علمی و اثربخش مدیریت می‌شود. مدیریت سبد متناسب با درجه ریسک‌پذیری شما انجام خواهد گرفت.

مضمون اصلی فعالیت سبدگردانی رابین

  1. اقدام به خرید و فروش به نام سرمایه‌گذار در قالب قرارداد معین و مشخص
  2. قبول سمت در صندوق سرمایه‌گذاری
  3. فعالیت‌های مجاز طبق مقررات سازمان بورس اوراق بهادار      

(به موجب این قرارداد متعهد می‌شود که با استفاده از متخصصین حوزه مالی و سرمایه‌گذاری باتوجه به نیاز و سلایق مختلف سرمایه‌گذاران بهترین تصمیم را جهت کسب بازدهی بیشتر و ریسک کمتر و منطقی تر اتخاذ نماید.)


تفاوت شرکت سبد‌گردانی رابین با سایر سبدگردان‌ها

تفاوت نهادهای مالی مانند بانک و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌‌های سبدگردانی در محصول‌محوری-مشتری محوری است. شرکت‌های سبدگردان در ابتدا با ارزیابی خصوصیات سرمایه‌گذار و ظرفیت‌ ریسک‌پذیری نیاز هر مشتری را شناسایی کرده و اهداف و نیاز هر مشتری را دنبال می‌کند و در نهایت اقدام به تشکیل سبد اختصاصی برای سرمایه‌گذار می‌کند، از خصوصیات سبدگردانی اختصاصی رابین شفافیت کامل اطلاعات سرمایه‌گذاری سهام به صورت کاملا اختصاصی برای مشتریان و مدیریت سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک می‌باشد.  

فرآیند سبد‌گردانی در رابین چگونه انجام می‌شود؟

با تماس مشتری یا با پرکردن فرم درخواست مشاوره و تماس کارشناسان ما، برای آشنایی با خدمات سبدگردانی رابین توضیحات مقدماتی به سرمایه‌گذار داده می‌شود و شما می‌توانید از مشاوره رایگان سبدگردانی رابین و خدمات اختصاصی مدیریت دارایی بهرمند شوید. در صورت تمایل وقت ملاقات برای جلسه حضوری یا آنلاین (ارتباط تصویری) جهت عقد قرارداد در محل شرکت سبد گردانی رابین تنظیم می‌گردد (برای مشتریانی که قادر به حضور در محل شرکت نیستند یک جلسه‌ی آنلاین ترتیب داده می‌شود). برای کمک به تشخیص سبدگردانی برای  انتخاب پرتفوی مناسب شخص شما از مشتری خواسته‌ می‌شود پرسشنامه‌ها و فرم‌های مخصوص ارزیابی ریسک را تکمیل کند این فرم‌ها وضعیت مالی و توانمندی و تحمل شما را جهت میزان پذیرش ریسک تعیین می‌کند تا برای جلب رضایت شما مناسب‌ترین سبد را برای شما تشکیل دهد.

انتقال دارایی‌های نقدی و اوراق بهادار شما با تنظیم قرارداد

بعد از تنظیم و امضا قرارداد کد بورسی شما به سبدگردانی یا همان PRX از  سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه برای شما صادر و در صورت نقد بودن دارایی شما وجه مربوطه به حساب متعلقه به این قرارداد که توسط موسسه حسابرسی نظارت می‌شود واریز می‌گردد، در صورت داشتن دارایی به‌صورت سهام، سهام شما از حساب شخصی خود به حساب PRX و سبدگردانی منتقل خواهد شد.
آغاز سبدگردانی اختصاصی متناسب با سرمایه شما توسط متخصصین سبدگردانی رابین با استفاده از افراد باتجربه و تحصیل‌کرده در زمینه مالی و بهره‌مندی از بهترین تحلیلگران بازار سرمایه است که خیال شما را از سرمایه‌گذاری آسوده می‌کند.

سبدگردان مدبر آسیا تحت نظارت چه نهادی فعالیت می کند؟

شرکت سبدگردان رابین تمام فعالیت‌هایش تحت مجوز و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار انجام می‌شود. سبدگردان رابین یک نهاد کاملا قانونی است که تحت قوانین زیر فعالیت می‌کند:

  • قانون تجارت
  • قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جهت تسهیل اجرای سیاست کلی اصل 44 قانون اساسی
  • قانون بازار اوراق بهادار
  • دستورالعمل صادره از سوی سازمان بورس اوراق بهادار
  • دستورالعمل قانون مبارزه با پولشویی
  •   قوانین تامین اجتماعی و مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم
{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.