معرفی شرکت

شركت كوير تاير در اواخر سال ۱۳۶۶ با سرمايه اولیه يك ميليون ريال تأسيس گرديد و عمليات اجرایي احداث كارخانه براساس موافقت اصولي صادره از وزارت صنايع و با ظرفيت اسمی ۲۵,۵۰۰ تن از نيمه دوم ۱۳۷۰ در زمينی به مساحت ۱۱۲ هكتار در شهرستان بيرجند آغاز شد و در نوزدهم مهر ماه سال ۱۳۷۷ با صرف ۳۵۰ ميليارد ريال سرمايه‌گذاری ریالی و ارزبری ۸۴ ميليون دلار به بهره‌برداری رسيد. درحال حاضر ظرفیت اسمی شرکت معادل با تولید سالانه 31,225 تن تایر و فلپ می­‌باشد.  کویر تایر در سال 1401، سهمی معادل با 20% از تولید تایر در کشور را به ثبت رساند. پکویر با اشتغال مستقیم 1341 نفر، 18% شاغلین بخش صنعت استان خراسان جنوبی و  38% شاغلین بخش صنعت شهرستان بیرجند را به خود اختصاص داده است.

تولید تایرهای بایاس از سال 1394 در این شرکت متوقف شده و با تایرهای رادیال جایگزین شده است، درحال حاضر شرکت به صورت حرفه­ای فقط محصولات رادیال سواری سواری و وانتی سبک بلت سیمی را تولید می­نماید.این شرکت جزو واحد نهائی گروه سرمایه‌­گذاری امید می­‌باشد و سال مالی آن منتهی به 30/09 است، محل فعالیت کارخانه شرکت واقع در شهرستان بیرجند می‌­­باشد.

سهامداران پکویر

مواد اولیه خریداری شده به نسبت سهم خود در بهای تمام شده به شرح ذیل می­‌باشد،سهم هر قلم بر اساس ارزش ریالی خرید. حدود 40% از مواد اولیه شرکت وارداتی و 60% دیگر از داخل کشور تأمین می­‌شود. مواد مستقیم مصرفی شامل کائوچو مصنوعی و طبیعی، نخ تایر، دوده، مواد شیمیایی و غیره 80٪ از بهای تمام شده سال 1401 را تشکیل داده است. سربار تولید و حقوق دستمزد مستقیم به ترتیب 14% و 6% از سهم بهای تمام شده شرکت را دارا هستند.

درصد مواد تشکیل‌دهنده تایر کویر تایر

نرخ فروش محصولات توسط انجمن صنفی صنعت لاستیک و با نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین ­می‌گردد. موضوع قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تا سرعت رشد بهای تمام شده نسبت به دریافت افزایش نرخ فروش شرکت بیشتر باشد. این امر منجر به کاهش حاشیه سود پکویر شده است. رشد فروش شرکت عمدتاً ناشی از افزایش قیمت لاستیک بوده است و میزان رشد تولیدات افزایش چشمگیری نداشته است.

محصولات اصلی شرکت انواع تایرهای رادیال می‌­باشد نرخ فروش ماهانه محصولات در 3 سال اخیر آورده شده است: نرخ تایرها به‌صورت میانگین ماهانه 5/2 درصد رشد داشته است.

نرخ فروش تایر در پکویر

افزایش مقدار تولید در سال 99 به واسطه بهره­‌برداری از طرح توسعه تایرهای رادیال بوده همچنین در سال 1400 مقدار تولید شرکت به دلیل قطعی مکرر برق کاهش داشته است، در سال های اخیر فروش مقداری سیر صعودی داشته است. شرکت‌های سرمایه­‌پذیر به تفکیک درصد سهامداری پکویر در شکل زیر آورده شده.

شرکت‌های زیرجموعه پکویر


مقایسه با رقبا

رشد حاشیه سود شرکت‌ها در سال 1399 به علت خروج صنعت لاستیک از شمولیت قیمت گذاری دستوری بوده است. اما در سال 1400 مجدداً این صنعت با قیمت گذاری دستوری مواجه شده و شاهد کاهش حاشیه سود‌ها در سال‌های اخیر هستیم. پکرمان بزرگترین تولید کننده لاستیک در کشور می­‌باشد. پس از آن پکویر در رتبه دوم، پیزد در رتبه سوم و پارتا، پتایر، پاسا به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا ششم قرار می­‌گیرند.

حاشیه سود ناخالص و فروش پکویر

ترکیب بهای تمام شده شرکت‌های تولید کننده تایر سواری و سنگین تقریبا به‌یک شکل است اما پاسا به‌واسطه تولید محصولات متفاوت (لاستیک دوچرخه و موتور سیکلت) دارای سهم سربار بیشتری نسبت به سایر تولیدکنندگان این صنعت است. پکرمان در رتبه نخست تولید، پیزد و پکویر به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم تولید لاستیک قرار دارند.

ترکیب بهای تمام شده تولید لاستیک و میزان تولید برحسب تن لاستیک


نرخ فروش تایرهای رادیال و بایاس پکویر

سهم بازار شرکت‌های تولیدکننده بورسی بر اساس میزان فروش ریالی در سال 1401 در شکل زیر آمده، حدود 40% مواد اولیه شرکت‌های پکرمان، پیزد و پکویر از خارج کشور تأمین و حدود 90% از مواد اولیه پاسا از داخل کشور تأمین می­‌شود.

محل تامین مواد اولیه تایر در ایران


پیش‌‌بینی سود

  • 20% افزایش نرخ گروه تایر های رادیال  
  • دلار نیما: 390,000 ریال
  • نرخ کائوچو طبیعی مالزی: 1500 دلار / تن
  • نرخ کائوچو مصنوعی: 1400 دلار / تن
  • نرخ دوده: 1282 دلار / تن

تحلیل بنیادی پکویر


توضیحات برآورد سود

در سال 1402 طرح توسعه مربوط به افزایش ظرفیت تولید تایرهای SUV,CUV به میزان 14,000 تن به بهره‌­برداری رسید، از این رو شاهد افزایش ظرفیت عملی شرکت به 44,700 تن سالانه بوده‌­ایم. طرح توسعه هزینه‌­بر شرکت مربوط به پروژه 50,000 تنی تایرهای OTR/TBR است و براساس اظهارات شرکت، دوران ساخت و تکمیل این طرح 3 سال می­باشد. پیش­بینی شده است که این پروژه در سال 1405 به بهره‌برداری برسد. مبلغ موردنیاز برای سرمایه­‌گذاری در این پروژه بیش از 8 همت می‌­باشد و درحال حاضر شرکت درحال رایزنی و مذاکره با پیمانکاران و شرکت‌های تأمین کننده دانش فنی و ماشین‌­آلات است.

تاکنون شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه نداشته و تمامی افزایش سرمایه‌­ها از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران صورت گرفته است. هرچند باتوجه به پیشنهاد هیئت مدیره درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، این مورد در دست پیگیری می‌­باشد. آخرین افزایش سرمایه شرکت از محل آورده نقدی و مطالبات از مبلغ 4,360,000 م.ر به 6,540,000 م.ر صورت گرفته است.

با درنظر گرفتن سیاست پکویر به عنوان اولین و تنها تولیدکننده تایر دانش بنیان در کشور می­‌توان انتظار افزایش کیفیت محصول و ارتقا ظرفیت تولید را برای این تایرساز متصور بود. در سال مهر ماه 1402 تایرهای رادیال مجوز افزایش نرخ 20% دریافت کردند. باتوجه به این­که سال مالی پکویر منتهی به 30/09 می‌­باشد تأثیر افزایش نرخ دریافتی صرفا در 3 ماهه پاییز منعکس خواهد شد و بازتاب اصلی این افزایش نرخ در سال مالی 1403 مشخص خواهد شد. پیش‌­بینی می‌­شود پکویر برای سال مالی 1402 به ازای هر سهم 839 ریال سود خالص محقق نماید و با قیمت بازاری حاضر نسبت  قیمت به سود 8 واحدی را رقم می‌­زند.

تحلیل اقتصادی

صنعت تایر به عنوان یکی از حوزه‌های حیاتی در صنعت خودرو و حمل و نقل، در دنیا با چالش‌ها و فرصت‌های فراوان رو‌برو است. در ایران، با توجه به محدودیت‌های صادراتی (به دلیل کمبود عرضه تایر)، عدم تخصیص ارز کافی و قیمت گذاری دستوری  فعالان این صنعت را با چالش های گوناگونی مواجه ساخته است. تولید و مصرف تایر به‌طور مداوم در حال افزایش است و نقل و انتقالات در سراسر کشور نیاز به تایرهای با کیفیت و متنوع دارد. در بازار جهانی، صنعت تایر با رقابت فراوان روبرو است. شرکت‌های بزرگ از کشورهای مختلف در تولید این محصول حضور دارند و تحولات سریع در تکنولوژی تایرها، ایمنی، و کارایی آنها را به‌روز نگه می‌دارد. رقابت بین‌المللی و فشارهای بازار باعث ارتقاء مداوم کیفیت و عملکرد تایرها شده و شرکت‌ها را وادار به نوآوری و توسعه مستمر می‌کند.

همچنین، مسائل محیط زیستی نیز در صنعت تایر به چشم می‌خورد. نگرش به تولید تایرهای سازگار با محیط زیست و کاهش اثرات منفی این صنعت بر محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است. این نگرش به سمت استفاده از مواد بازیافت‌پذیر، کاهش مصرف انرژی در فرآیند تولید، و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های محیط‌زیستی توجه زیادی دارد. با در نظر گرفتن مازاد تقاضای تایر در ایران و همچنین وجود ظرفیت مناسب جهت پوشش بخش عمده ای از تقاضای کشور، صنعت تایر در ایران به عنوان یک فرصت مناسب برای رشد و توسعه مطرح می‌شود. خروج از محدودیت‌های قیمت‌گذاری دستوری نه تنها به تایرسازان این امکان را می‌دهد که به عنوان عوامل اصلی در بازار بهره‌وری نقش بپذیرند، بلکه با ارائه محصولاتی با کیفیت و قابل رقابت، قدرت رقابتی خود را تقویت و سهم بازار خود را بهبود بخشند.

تحلیل بنیادی

شركت كوير تاير در اواخر سال ۱۳۶۶ با سرمايه اولیه يك ميليون ريال تأسيس گرديد و عمليات اجرایي احداث كارخانه براساس موافقت اصولی صادره از وزارت صنايع و با ظرفيت اسمی ۲۵,۵۰۰ تن از نيمه دوم ۱۳۷۰ در زمينی به مساحت ۱۱۲ هكتار در شهرستان بيرجند آغاز شد و در نوزدهم مهر ماه سال ۱۳۷۷ با صرف ۳۵۰ ميليارد ريال سرمايه‌گذاری ریالی و ارزبری ۸۴ ميليون دلار به بهره‌برداری رسيد.

کویر تایر در سال 1401، سهمی معادل با 20% از تولید تایر در کشور را به ثبت رساند. پکویر با اشتغال مستقیم 1341 نفر، 18% شاغلین بخش صنعت استان خراسان جنوبی و  38% شاغلین بخش صنعت شهرستان بیرجند را به خود اختصاص داده است. طرح توسعه هزینه ­بر شرکت مربوط به پروژه 50,000 تنی تایرهای OTR/TBR است و براساس اظهارات شرکت، دوران ساخت و تکمیل این طرح 3 سال می­‌باشد. پیش‌­بینی شده است که این پروژه در سال 1405 به بهره­برداری برسد. مبلغ موردنیاز برای سرمایه­‌گذاری در این پروژه بیش از 8 همت می‌باشد و درحال حاضر شرکت درحال رایزنی و مذاکره با پیمانکاران و شرکت‌های تأمین‌کننده دانش فنی و ماشین‌­آلات است.

در سال 1402 شاهد افزایش ظرفیت خط تولید تایرهای SUV و دریافت افزایش نرخ 20% در گروه تایر های رادیال بوده­ایم. این مورد می‌تواند باعث افزایش چشم‌گیر سود خالص هر سهم و حاشیه سود شرکت برای سال 1403 شود. پیش­‌بینی می­شود پکویر برای سال مالی 1402 به ازای هر سهم 839 ریال سود خالص محقق نماید و با قیمت بازاری حاضر نسبت  قیمت به سود 8 واحدی را رقم می­زند.

این گزارش به‌منظور ارائه اطلاعات عمومی منتشر شده است و تحت هیچ شرایطی به‌عنوان پیشنهاد مستقیم سرمایه‌گذاری جهت خرید و فروش اوراق بهادار ارائه نشده است.

{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.